League
2A
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
alt2:2018-19 Silver
alt2:2016 Silver Sidebar 250x300
Othello Girls Wrestling Schedule
Home   |   Schedule   |   Roster   |   Coaches   |   Photos

Schedule:
Show Transportation

2018-19 Othello Varsity Girls Wrestling Schedule

Regular Season

  Date Othello Opponent Result  
Tue, Nov 27 Jamboree
Fri, Nov 30 Bob Mars Invitational
Othello Kennewick (Host)
Hermiston, OR
Chiawana
Columbia (Burbank)
Eisenhower
Hanford
Kiona Benton
Kamiakin
Moses Lake
Pasco
Richland
Royal
River View
Southridge
Walla Walla
Sat, Dec 1 Central Valley Girls Tournament
Othello 0 Central Valley (Host) 0
Hanford 0
Moses Lake 0
Pasco 0
Richland 0
Fri, Dec 7 Warden Mix & Match
Sat, Dec 8 Warden Invite
Sat, Dec 15 Lynden "Pride of Lady Lions" Tournament
Fri, Dec 21 Columbia Burbank Invite
Othello 0 Columbia (Burbank) 0
Hermiston, OR 0
Chiawana 0
Ephrata 0
Grandview 0
Hanford 0
Kamiakin 0
Kennewick 0
Quincy 0
Richland 0
Toppenish 0
Wapato 0
Walla Walla 0
Fri, Dec 28 Girls Winter Cup Tournament
Othello Hanford (Host)
Hermiston, OR
Chiawana
Ephrata
Ellensburg
East Valley (Yakima)
Kamiakin
Kennewick
Moses Lake
Prosser
Pasco
Quincy
Richland
Southridge
Toppenish
Wapato
Walla Walla
Fri, Jan 4 Kelso Invite
Sat, Jan 5 Kelso Invite
* Thu, Jan 10 Othello 0 Grandview 0
Tied
* Thu, Jan 10 Othello 0 Quincy 0
Tied
* Thu, Jan 10 Othello 0 Wapato 0
Tied
Fri, Jan 11 Lady Huskie Invite
Othello 0 Hermiston, OR 0
Riverside, OR 0
Anacortes 0
Burlington-Edison 0
Bremerton 0
Chiawana 0
Columbia (Burbank) 0
Connell 0
Cashmere 0
Central Valley 0
Davis 0
Ellensburg 0
Eastmont 0
Ephrata 0
Eisenhower 0
Enumclaw 0
East Valley (Yakima) 0
Grandview 0
Granger 0
Glacier Peak 0
Hanford 0
Highland 0
Kiona Benton 0
Kennewick 0
Kamiakin 0
Klahowya 0
La Conner 0
Lynden 0
Lakewood 0
Liberty 0
Mount Baker 0
Mead 0
Moses Lake 0
Monroe 0
Newport 0
Naches Valley 0
Pasco 0
Prosser 0
Quincy 0
Republic 0
Richland 0
Royal 0
River View 0
Southridge 0
Sunnyside 0
Snohomish 0
Stanwood 0
Toppenish 0
Tonasket 0
Wahluke 0
Wapato 0
Warden 0
Woodland 0
White River 0
White Swan 0
Walla Walla 0
Yelm 0
Zillah 0
Sat, Jan 12 Lady Huskie Invite
* Thu, Jan 17 Double Dual- Othello/Quincy vs Sunnyside/Toppenish
Othello Sunnyside (Host)
Quincy
Toppenish
Sat, Jan 19 Grandview Invite
Othello Grandview (Host)
Hermiston, OR
Chiawana
Connell
Cashmere
Ephrata
Eastmont
Eisenhower
Ellensburg
East Valley (Yakima)
Kamiakin
Moses Lake
Prosser
Pasco
Quincy
Toppenish
Wenatchee
Wapato
Wahluke
* Tue, Jan 22 Senior Night
Othello 61 Quincy 24
Sat, Jan 26 Lady Knights Invitational
Othello 207 Kamiak (Host) 52
Anacortes 17
Arlington 104
Burlington-Edison 84
Blaine 28
Bellingham 44
Ballard 28
Cascade 52
Cedarcrest 7
Concrete 3
Darrington 0
Evergreen 25
Edmonds-Woodway 47
Federal Way 128
Granite Falls 25
Glacier Peak 13
Hazen 39
Ingraham 5
Jackson 19
La Conner 19
Lakewood 79
Lynden 104
Lakeside 19
Mariner 3
Mount Baker 0
Marysville-Getchell 5
Monroe 69
Marysville-Pilchuck 0
Mount Rainier 42
Mount Vernon 7
North Thurston 7
Nooksack Valley 7
Naches Valley 28
Oak Harbor 16
Redmond 47
Shorecrest 28
Sehome 0
Spanaway Lake 89
Snohomish 85
Squalicum 0
Stanwood 54
Sedro-Woolley 70
South Whidbey 6
Yelm 103

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 1, 5:00 PMGirls Sub-Regionals NORTH at Eastmont High School Main Gym
 Feb 15, 12:00 AM
Feb 16, 12:00 AM
WIAA Mat Classic at Tacoma Dome
Schedules are subject to change, please check back frequently

Copyright Notice: Republishing of schedules in any form is subject to site copyright policy

Copyright 2007-2016 NW1A2BAthletics.com
Advertising Privacy Policy